0-1 Yaş Bebeğin Psikolojik Gelişimi

                                                                        0-1 Yaş Psikolojik Gelişim

Yeni doğan insanın ilk gelişim evresidir. Bebek bu zamanda ağız yoluyla tadarak öğrendiği için Freud bu döneme Oral dönem adını vermiştir. Freud’ a göre çocuğun bu yaştaki doğal dürtüleri hemen giderilmesi gerekir ve anne ile arasında sağlıklı bir bağ olmalıdır çünkü ileride bağlanma konusundaki tutumu bu yaşlarda şekillenmeye başlar. Çocuk dışarıdan verilecek bakıma tümden bağımlı ve çaresizdir. Çocuk ancak kendine verebilecek bir annenin varlığıyla yaşamını sürdürebilir. Sürekli bakım veren kişinin (anne ya da sürekli bir bakıcı) bebekliğin ilk aylarındaki eksikliği, çocuğun motor, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişiminde önemli aksamaya ve yetmezliğe, hatta geriliğe yol açabilir. Bu yüzden annesi veya bakıcısı ile ilişkisi bu dönemde oldukça önemlidir.

Erikson ise bu döneme ”Temel güvene karşı güvensizlik” adını vermiştir. Çünkü ihtiyaçları düzenli bir şekilde karşılanan çocukta temel güven duygusu oluşur ama karşılanmayan çocuk ise bu dönemin olumsuz tarafı yani güvensizlik tarafında olacaktır. Bu dönemde bebeğin beklentileri: İlgi, sevgi, yeme-içme ve rahatsızlık verici durumların ortadan kaldırılmasıdır. Ebeveynler, bebeğin bu beklentilerini sağlıklı bir şekilde, aksatmadan karşılarsa bebekte güven duygusu gelişir. Gelişen güven duygusu, çocuğun ilerleyen yaşlarda hayata bakış açısını etkileyebilecek düzeye ve öneme sahiptir. Bu dönemde güvensizlik hisseden bebek ileride hayata karamsar bakabilir.

Bebekte ortalama 9.aydan önce nesne sürekliliği yoktur. Yani annesi veya bir nesne gibi somut varlıkları göremediği zaman onu yok olduğunu düşünür. Bunu da elinizdeki bir oyuncağı arkanıza koyduğunuzda bebeğin arkanıza bakmasını aklından geçirmemesinden anlayabiliriz. Nesne sürekliliği kavramı ortalama 9. aydan sonra kazanılmaya başlanır. Bebek ebeveynlerini göremediğinde bununla baş edebilir. Yani o an anne-babası yanında değil diye terk edildiğini düşünmez. Bu baş ediş, çocuğun ilk sosyal başarısı olarak kabul edilir.

 

 

Birinci evre olan 0-1,5 yaş döneminde çocuğun olumsuzluklarla karşılaşması, ihtiyaçlarını giderememesi ve güvene dayalı problemler yaşaması, ilerleyen yaşlarda çok farklı problemlere yol açabilir. Bunlar: Karamsarlık, içe kapanık olma durumu ve alkol-madde bağımlığı şeklinde olabilir. Bebektir anlamaz düşüncesiyle hareket etmeyerek bebeğin psikolojisine önem vererek bir diğer psikolojik evreye sağlıklı bir şekilde geçecek duruma getirmemiz gerekir. Gelecekte sağlıklı ruh haline sahip olması için dikkatli olmalıyız.

One thought on “0-1 Yaş Bebeğin Psikolojik Gelişimi

  1. 6 aylık bir bebeğim var bu bilgileri paylaşmanız bir anne olarak inanılmaz iyi geldi bana.teşekkür ediyorum ve lütfen devamı gelsin😍🙏🏻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir