2020 YKS Sınav Sonuçları Açıklanma Tarihi Belli Oldu!! İşte Detaylar ve Daha Fazlası !

Milyonlarca öğrenci 27-28 Haziran 2020 tarihinde YKS sınavında ter döktü ve gelecekleri için çok önemli bir sınavı geride bıraktı. İlk oturumu Cumartesi, ikinci ve üçüncü oturumu Pazar günü gerçekleştirilen YKS sınavı geride kalırken şimdi öğrenciler ve veliler sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak etmeye başladı.

Milyonlarca öğrenci 27-28 Haziran 2020 tarihinde YKS sınavında ter döktü ve gelecekleri için çok önemli bir sınavı geride bıraktı. İlk oturumu Cumartesi, ikinci ve üçüncü oturumu Pazar günü gerçekleştirilen YKS sınavı geride kalırken şimdi öğrenciler ve veliler sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak etmeye başladı. Öğrencilerin iyi bir üniversite hayaliyle girdiği YKS sınavı geride kaldı. Peki, YKS 2020 sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS 2020 tercihleri ne zaman yapılacak? İşte detaylar…

 

YKS 2020 Ne Zaman Açıklanacak?

YKS 2020 koronavirüs tedbirleri kapsamında üç oturum şeklinde gerçekleştirildi. Üniversite hayali kuran milyonlarca öğrenci hafta sonu YKS sınavında ter döktü. YKS 2020’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi 27 Haziran Cumartesi günü saat 10.15’te başladı. 165 dakika süren sınavın ilk oturumu gerçekleştikten sonra YKS 2020 ikinci oturumu AYT ise 28 Haziran Pazartesi saat 10.15’te başladı ve 180 dakika sürdü. YKS 2020’nin üçüncü oturumu YDT ise 28 Haziran Pazar günü saat 15.45’te başladı. Zor bir sınavı geride bırakan öğrenciler ve veliler şimdi sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak etmeye başladı. YKS 2020 sınav sonuçları 28 Temmuz tarihinde ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden açıklanacak.

 

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 170 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (Engelli öğrencilerde 100 ve üzeri puan için Bakınız 6. madde.) olması gerekmektedir.

YKS BARAJ PUANI KAÇ?

Bu yılla sınırlı kalmak şartıyla baraj puanı TYT’de 150, AYT ve YDT’de ise 170 olarak belirlendi. Üniversite adayları, TYT sınavından en az 150 puan alarak iki yıllık üniversite tercihinde bulunabilecek. Öğrencilerin, AYT ve YDT sınavları sonucunda tercih yapabilmek için ise en az 170 puan almaları gerekecek.

Tercih sürecinde herkese bol şanslar diliyoruz! Takipte kalın , sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir