ŞİZOFRENİNİN ALTINDA YATAN SEBEPLER

ŞİZOFRENİNİN ALTINDA YATAN SEBEPLER

Şizofreni hastalığının nörobiyolojisi henüz tam anlamıyla çözülebilmiş değil. Ancak Vienna Tıp Üniversitesi tarafındna yapılan araştırmada elde edilen bulgular, bu bozukluğun altında yatan mekanizmalara ışık tutuyor.

Dünya nüfusunun neredeyse yüzde birinde şizofreni görülmektedir. Bazı şizofreni hastalarında dopamin sisteminin aşırı duyarlı hale geldiği ve tetiklendiğinde aşırı tepki vererek büyük miktarda dopamin salgılanmasına yol açtığı biliniyor. Bu da tipik şizofrenik semptomlara yol açıyor. Hastalar sesler duyma, sanrılar görme veya düşüncelerin dağılması gibi şikayetler yaşıyorlar. Tedavi için dopamin sinyalinin iletimini azaltmaya yönelik antipsikotik ilaçlar kullanıyor.

 

 

Bu araştırmada sağlıklı kişilerdeki dopamin sistemi, daha önce hiçbir antipsikotik tedavi görmemiş şizofreni hastalarının sistemleri ile ile karşılaştırıldı. Araştırmada sonuç olarak dopamin salgısının miktarı değil, dopamini salgılayan prefrontal kortesksin salgılamadaki düzensizliğinden olduğu kanısına varıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir