ZİHİNLERİMİZ SANDIĞIMIZDAN DAHA MI GÜÇLÜ?

 

Evrendeki her şeyden çok daha karmaşık olan ve sınırları belirlenemeyen beynimiz nasıl çalışır? Beynin düşünce ve sinir sistemi yaklaşık 100 milyar nöron tarafından sağlamaktadır. Bu yüz milyar nöron, trilyonlarca bilgi alır, verir ve taşırlar. Düşünce sistemimiz bilincimizi oluşturur. Bir davranışı yaptıran, onu güdüleyen ve bizi makinelerden farklı kılan şey aslında bilinçtir. Bilincin nasıl ve neye göre hareket ettiğini PLASEBO ve NOSEBO etkileriyle beraber hep birlikte anlamaya çalışalım.

SİHİR ETKİ: PLASEBO:

Normalde hastalığı tedavi edici olmayan uygulamaların düşünce sistemi ile kendinizi daha iyi hissetmesine neden olan etkiye ‘plasebo’ denir. Tıp ve psikoloji bilimlerinde ortada hiçbir faktör yokken olumlu ve iyileştirici etki ortaya çıkması durumu olarak ortaya çıkmıştır. Örneğin başı ağrıyan birine ilaç yerine hiçbir etkisi olmayan şeker verilmiş ve sonrasında baş ağrısının geçmeye başladığını ve iyi hissettiğini söylemiştir. Bu örnekte olduğu gibi kişi verildiği ilacın onu iyileştireceğine inandığı için iyi olmuştur.

PLASEBONUN KÖTÜCÜL İKİZİ: NOSEBO

Plasebo’nun tam tersi kötü şeylerin olacağına inanarak, başına kötü şeylerin gelmesine de ‘nosebo’
denir. Kişinin kullandığı bir ilacın veya içine bulunduğu bir durumun kendisini kötü etkileyeceğine inanması ve gerçekten de öyle olması durumudur. Kişi düşündüğü o olumsuzluğa inandığı için onu yaşar. Kendini zaten ona hazırladığı için düşündüğü şeyi yaşar.
Unutmayın! Hayatı algılarımız oluşturur. Neyin doğru, neyin yanlış olduğuna dahi algımızla inanırız. Göründüğünden daha zeki ve daha güçlü bir beynimiz var. Siz neyi düşünürseniz onu uygular ve gerçek düşündüğünüz şey olur.
“ALGILAR, GERÇEKLERDEN DAHA GERÇEKTİR.”
                                                           
Beynimiz küçümsenmeyecek derecede işlevsel ve büyüktür. Zihinlerimiz sandığımızdan çok daha güçlüdür. NEYE İNANIRSANIZ ONU YAŞARSINIZ.  Siz hayal ettiğiniz ve düşündüğünüz kişisiniz.
Gerçekliğimizi yaratan umut ve beklentilerimizdir. Joseph Murphy’nin bahsettiği gibi; “düşüncelerinizi değiştirseniz kaderinizi de değiştirisiniz.”
Fotoğraflar: instagram: @johnson_tsang_artist
.

2 thoughts on “ZİHİNLERİMİZ SANDIĞIMIZDAN DAHA MI GÜÇLÜ?

  1. Yerinde ve güzel bir yazi olmuş. Bilissel olarak düşünce degisirse hayatimiz da degisir. Ben de buna inaniyorum ama maalesef ki dusunceyi degsitirmek zor. Bunu yapabilen vardir mutlaka.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir