ÖFKEMİZLE TANIŞMAK

ÖFKE EKİLEN YERDE PİŞMANLIK BİÇİLİR.”

     Günümüz insanlarının en önemli problemlerinden olan öfke ve öfke kontrolü hakkında bilgiler sunmak istiyorum. Diğer yandan da öfkemizle nasıl baş edebiliriz? Neden kontrol edemiyoruz? Öfke kontrolü olan insanlar bunu nasıl başarıyor? gibi sorulara cevap verip bunları öğrenmekte fayda görüyorum.     Öncelikle öfkenin tanımı ile başlayalım. Öfke nedir? Bir canlının kendisine karşı bir engelleme  veya haksızlık olduğunda karşılık olarak davranışsal ve duygusal olarak verdiği tepkidir. Aslında baktığınız zaman öfke duygusunu hepimiz yaşamışızdır. Tabi insanlar arasındaki farklılıklardan dolayı değişik yelpazelerde yaşadığımız insani bir duygudur. Bu gayet normal duygularımızdan sadece bir tanesidir. Bizler doğduğumuzda bu duyguyla doğduk zaten. Ama çevresel veya düşünsel olarak biz bu duygumuzun kölesi haline gelmiş durumdayız. Öfkenin şiddeti arttığında diğer tüm duygularımızı etkisiz hale getirebilecek bir güçtedir. İşte önemli nokta burası; öfkemiz diğer duygularımıza el koyuyor.

Öfkemiz 3 boyuttan oluşur. 1-Öfkenin Düşünsel Boyutu: İnsanlar olarak önce algılar sonra ise hızlıca yorumlarız. Öfkede bu çok önemlidir. Bir durum hakkında bizim için tehlikeli mi veya olumsuz bir hareket olup olmadığını hızlı bir şekilde yorumlarız. Bu hayatımızı kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda da zorlaştıran bir etkendir. 2-Öfkenin Bedensel Boyutu: Duygusal, düşünsel olarak algıladığınızda vücutta güçlü bir hareketlenme ortaya çıkabilir. Adrenalin yükselir, kalp atışı ve tansiyon yükselir. Düşünsel olarak algıladığımız şeyi biyolojik, bedensel bir tepki ortaya çıkar. 3-Öfkenin Davranışsal Boyutu: Bedensel olarak rahatsız hissedip  karşı bir agresyon(saldırı) tepkisi verebilir. Kendini koruma önlemlerini ilgilendiren davranışsal boyuta taşır. 

Peki Ya Nasıl Kontrol Edebiliriz?

Bazılarımız herhangi bir olay veya durum karşısında öfkesinin kontrolünü elinden kaçırabilir. Bunun sonuçları çoğu zaman da zarara uğrar. Düşünsel boyutta bunu hallettiğinizde öfkenizi dışarıya yansıtmanız imkansız olur. Aslında hiçbir şey düşündüğünüz kadar kötü değildir. Biz olayları kendi kafamızda çok çok düşünüp büyüttüğümüz için sonuçları da o yönde gelişir. Şimdi maddeler halinde öfkeli olduğunuz durumlarda neler yapılabilir sizlerle paylaşmak istiyorum.  

  • Öfkenin arkasındaki duyguları keşfet. Tek boyutlu olarak görünür ama altında yatan çeşitli nedenler vardır aslında. Duygularını ifade etmede zorluk, yetersizlik, aşağılanma veya değersiz hissettiğiniz için bu duygu orataya çıkabiliyor. Bunun farkına varırsanız öfkenizi kontrol edersiniz.
  • Öfkeli olduğunuzda ortam değiştirin.
  • Pozisyon değiştirin ve başka şeylere odaklanmaya çalışın. göreceksiniz aslında başka şeylerle odaklanmıyorsunuz ama o an öfkeniz azalıyor.
  • İçinizden 20’ye kadar sayın. Bu gerçek anlamda çok etkili bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Amacınız 20’ye kadar saymak olacak ama saydığınızda fark etmeden öfkenizin azaldığını hissedeceksiniz.
  • Sorunu zihninde dağ gibi büyük göreceğin yerde çözüm üretmeye odaklan.

Öfkenizle baş ettiğinizde hayatınız daha kolay olur ve ruhsal açıdan da daha iyi hissedeceksiniz. Çünkü değerli olan sizlersiniz ve bunu kendinize telkin ettiğinizde yapabileceğinizi göreceksiniz. Öfkelerinizden kurtulmak dileğiyle.

“Öfke Geçici Bir Deliliktir. Bu Yüzden Duygularınıza Sahip Olun. Yoksa Onlar Size Sahip Olurlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir