Travelers

Yabancı Dil Öğrenme Konusunda Neden Güçlük Çekiyoruz? Yabancı Dil Öğrenmek Size Ne Kazandırır?

1- Seyahat Engeli Gibi Bir Derdiniz Olmaz

Yabancı dilin en önemli artılarından birisi yurt dışına çıkarken herhangi bir engelinizin olmaması. Bildiğiniz yabancı dil seyahat ettiğiniz ülkenin resmi dili olmasa bile ikinci bir dil olarak kullanılması seyahatinizi çok büyük ölçüde rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Bu şekilde gittiğiniz yerdeki kültürü tam anlamıyla kavraya bilir ve farklı insanlar ile iletişime geçerek yeni bakış açıları kazanabilirsiniz. Yabancı bir dil öğrenmek sadece yeni bir konuşma biçimini öğrenmek değil aynı zamanda yeni bir düşünce biçimini ve yeni bir kültürü de yakından tanımaktır. Bu nedenle dilini öğrendiğiniz kültürü ne kadar yakından deneyimlerseniz o dili de o kadar etkin bir biçimde kullanabilirsiniz. 

2 – İş Hayatı

Artık internet ve sosyal medyanın sosyal hayatı derinden etkilemesi ile beraber küçük, orta ya da büyük ölçekli fark etmeksizin bütün şirketler ve işletmeler de bu alanda etkin bir şekilde yer almaya çalışıyor. Giderek artan ticaret hacmi ve uluslararası ticaret şirketlerin çalışanlarında yabancı dil şartı aramasına neden oluyor. Günümüzde İngilizce gibi çok konuşulan bir dilin yanı sıra özellikle Türkiye’nin ticaret aracılığı ile yüksek etkileşimde bulunduğu Çin, Rusya ve Almanya gibi ülkelerin dillerini bilenler iş hayatına girerken herhangi bir zorluk çekmiyor. Ayrıca dil bilen çalışanlar aynı pozisyonda dil bilmeyen bir çalışana göre daha yüksek maaş ile başlarken devlet memurluklarında ise dil tazminatı alma şansı yakalıyor.

Yabancı dil en iyi hangi yaşta öğrenilir?

-abi sen bu dili ne kadar zamanda öğrendin?
-iki sene
-ooo ben o kadar bekleyemem
-e oğlum bunun hapı yok. uğraşacaksın
-iki sene uzun. ben uğraşamam o kadar.

iki sene sonra

-n’oldu… hani iki sene uğraşamazdın? hala bilmiyorsun.
-ben buna başlayayım bari. iki sene kolay geçiyormuş.

Sonuç olarak ; Dil öğrenmek belli bir emek ve sabır gerektiren bir eylemdir. Eğer düzenli olarak çalışıp çabalarsanız öğrenmek istediğiniz dili hakim bir şekilde konuşup anlayabilirsiniz.

Genelde tembel insanlar bu ve bunun gibi durumlarda kalıp hiç dil öğrenmeden ömürlerini tamamlıyorlar. Siz siz olun sosyal medyaya ayırdığınız günlük 1 saatin sadece 10-15 dakikasını dil öğreniminize ayırın ve 1 ay sonra kendinizi test edin. 1 Ay sonra gözle görülür büyük bir yol katettiğinizin farkında olacaksınız! Gençliğiniz elden gitmeden değeriniz bilmeniz temennimle. Herkese eğitim hayatı yolunca başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir