MİDEMİZ GİBİ RUHUMUZ DA DOYAR MI?

Ruhlarımız Aç Mı?

Aç olduğumuzu en basit şekliyle midemiz guruldamaya başladığında anlarız ancak duygusal veya ruhsal olarak aç olduğumuzu nereden anlayacağız veya bunun bir belirtisi var mıdır? Ruhsal açlık fiziksel açlıktan oldukça farklıdır. Ruhsal olarak ne kadar doyuyoruz veya onu doyurmayı biliyor muyuz?Duygularımız, beslenmemizi etkileyen en önemli faktörler arasında yer alır. Belki de en önemlisidir. Çünkü ruhsal ve duygusal olarak iyi olmadığınız durumlarda kiminin iştahı kapanır kimisi de kendini yemeğe vurur. Tabii ikisinin de çok yararlı olduğu söylenemez. Yapılan araştırmalara göre normalin üzerinde yemek yeme sebebinin %75 oranında ruhsal duruma bağlı olduğunu gösteriyor. Ruhsal olarak hislerimiz biyolojimizi de etkiliyor. Ruhsal iyi olmadığımız zaman tüm yaşamımızı olumsuz etkiliyor. Bu da gösteriyor ki aslında psikolojik sağlığımız biyolojik sağlığımız kadar önemlidir.  Bazı zamanlar psikolojik olarak kötü durumdayızdır ama bunu biyolojik sağlığımız iyi değil diye atıfta bulunuyoruz. Bunun altında yatan en önemli neden psikolojik sağlıktır. Gerçekten kendini iyi hisseden ve olumlu düşünen, yaşamını seven insanlarda biyolojik olarak hastalık pek uğramaz. Peki bu nasıl olur? 

Sigmund Freud’a göre mutluluğun 3 tane yolu vardır:
1- Çalışmak: Çalışırsanız, alnınızın teriyle kendi paranızı kazanırsanız, bir şeylere emek verirsenizve bir şeyler üretirseniz kendinizi iyi hissedersiniz ve mutlu olursunuz. Bazı zamanlar çokyoruluyoruz diye ahh ederiz ama yorulmak güzeldir çünkü hayatın tadı çekilen yorgunluklardadır.
2-Sevmek: Freud, sevmenin de mutluluk getireceğini ve hayattan zevk alınacağına değinmiştir. Çünkü bizler sosyal varlıklarız ve diğer canlıların varlığı, sevgisi bizler için önem arz ediyor. Herkeste başkaları tarafından sevilme ihtiyacı vardır ve siz severseniz o sevgi çıkacaktır karşınıza çünkü kalbinizle yaptığınız her şey size geri dönecektir. William Shakespeare şöyle der: Sevmeye başlarsanız yaşamaya başladığınızı hissedersiniz ve de nefes alıp vermeye.Nefret etmek yerine sevin ve sevilin. Sevgi ruhunuza iyi gelecektir.
3- Gülmek: Bazen hayatı çok ciddi bir şekilde önemsiyor olabilir miyiz? Hep bir savaşın içindeyiz bir şeyleri yenmeye çalışıyoruz. Yenmeye çalışırken gülmeyi unutuyoruz ve bunalıma girmemiz kaçınılmaz oluyor. Başarılıysam mutluyum algısı oluyor. Hayır aslında siz başarısızken de mutlusunuz çünkü deneyim elde ederek başaracaksınız.                                                                                                                                                                                 Kendinizi nasıl hissettiğiniz kadar iyisiniz çünkü hayatınız düşüncelerinize göre şekillenir. Ruhun doyumu denilen aslında senden istediği şeydir. Siz enerjileri çekiyorsunuz. Siz bir mıknatıs gibisiniz. Bilinç, aslında yaratıcı bir mıknatıs gibidir. Siz devamlı olarak hayatınıza şeyleri çekiyorsunuz. Asıl önemli olan siz neyi çekmek istiyorsunuz.?

Ve şuna çok inanıyorum; Aslında kendi hayatımızı kendimiz şekillendiriyoruz. Olumsuz düşünceler sizi olumsuzluklara iter ama olumlu düşünceler tam tersi olur. Bunu yapmak kimine göre zor gelir ama şunu söylüyorum; sensin kendi hayatının kahramanı Etrafta kahraman aramayı bırak…
fotoğraflar: instagram: @johnson_tsang_artist

Tükenen Bedenimiz Değil Ruhumuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir